Z dôvodu gramatickej strohosti pri zadaní Vašej otázky sa z našej strany nie je možné akýmkoľvek spôsobom vyjadriť k „keďže kataster RK spravil chybu porušení plomby“.
Súdny exekútor v zmysle ustanovenia § 167 a nasl. Exekučného poriadku môže na nehnuteľnosť zapísanú v katastri nehnuteľností zriadiť exekučné záložné právo a to zápisom zriadenia exekučného záložného práva do katastra nehnuteľností. V zmysle ustanovenia § 170 Exekučného poriadku exekučné záložné právo možno zriadiť, len ak sa preukázalo, že nehnuteľnosť je vo vlastníctve povinného, t. z. že samotný Exekučný poriadok vyžaduje preukázať vlastníctvo povinného k nehnuteľnosti pred zriadením exekučného záložného práva.
Z dôvodu, že uvádzate „prokuratúra nemá proti čomu zasahovať“, máme za to, že zo strany súdneho exekútora museli byť dodržané zákonné povinnosti pri zriadení exekučného záložného práva a zriadené exekučné záložné právo je zriadené plne v súlade s platnou legislatívou Slovenskej republiky..
Exekučné záložné právo zaniká rovnako ako iné záložné právo, z dôvodov uvedených v ustanovení § 151md Občianskeho zákonníka.
Do úvahy prichádza zánik exekučného záložného práva :
– z dôvodu zániku zabezpečovanej pohľadávky (napr. uhradením),
– z dôvodu zániku zálohu (napríklad pri úplnom zničení stavby)
– z dôvodu vzdania sa záložného práva záložným veriteľom (oprávneným v exekučnom konaní).
V zmysle ustanovenia § 167 ods. 3 Exekučného poriadku exekučné záložné právo zaniká aj právoplatným zastavením exekúcie (zastavením exekúcie zriadením exekučného záložného práva alebo zastavením exekúcie ako celku).